Новиот закон за финансирање на единиците на локална самоуправа кој Владата се обидува да го протурка по скратена постапка отвора сомнеж за нов мултимилионски ...
сите 5 | | | прочитана: 57203 | веќе видена

Обвинителката од тимот на Специјалното јавно обвинителство Лиле Стефанова побара да му се суди во отсуство на поранешниот премиер Никола Груевски кој викендов ...
| | прочитана: 45518 | веќе видена

Пред нас е економска година во која парите на народот уште повеќе ќе одат во проекти за поддршка на граѓаните од сите категории, особено најранливите. ...
сите 15 | | | прочитана: 25227 | веќе видена

Вечерва во Уметничката галерија од Центарот за култура во Кичево, беше отворена изложба на фотографии на Ана Аврамоска- Сиљаноска насловена „Ти“. На изложбата ...
сите 6 | | | прочитана: 2829 | веќе видена

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, кој има одличен прием кај ...
сите 6 | | | прочитана: 1045 | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 ноември. Денеска е Св. бесребреници Козма и Дамјан. Во Црквата, бесребреници се нарекуваат оние ...
сите 3 | | | прочитана: 926 | веќе видена

Реконструкцијата на автопатската делница Велес – Градско во должина од осум километри за која се одвоени 67 милиони денари ќе заврши до крај на месецов. – Ќе ...
сите 6 | | | прочитана: 899 | веќе видена

Борбата против аерозагадувањето станува стратешки приоритет на Влада на Република Македонија, така одлучиле вчера на седница и обезбедиле 1.6 милиони евра. ...
сите 4 | | | прочитана: 751 | веќе видена

Три македонски града синоќа беа високо загадени. Се работи за Куманово, Струмица и Битола. Во Куманово присуството беше 5 пати поголемо од минималното ...
сите 9 | | | прочитана: 730 | веќе видена

Охрид, 9. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Со положување на свежо цвеќе, денес во селото Сливово се одбележа јубилејот, 75 години од формирањето на Првата ...
| | прочитана: 608 | веќе видена

Здружението „Грифон КИЧЕВО“,започна акција за развој и заштита на бездомни животни (невладина граѓанска организација) кој е за цел да ги ЗГРИЖИ и да СЕ ГРИЖИ ...
сите 5 | | | прочитана: 479 | веќе видена

На 17 Ноември