Кичевскиот адвокат Фатмир Емрулаху со духовит коментар на одлуката на Владата да дозволи отварање на џамиите во Македонија за време на Рамазан Бајрам иако ...
| | прочитана: 29443 | веќе видена

Со настап првин на Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, утре во 10 часот почнува давањето завршни зборови за случајот „Рекет“. По ...
| | прочитана: 13515 | веќе видена

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-11, Куманово-4, Тетово-1 и Велес-1. ...
сите 196 | | | прочитана: 13019 | веќе видена

Откако министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски во едно телевизиско гостување пред два дена рече оти новозаболените во Охрид биле на литијата на 7 ...
сите 4 | | | прочитана: 2620 | веќе видена

На 18.05.2020 во 19.30 часот на ул.„Борис Кидрич“ во Кичево, полициски службеници од Полициска станица Кишево го лишиле од слобода З.З.(50) од Кичево поради ...
сите 4 | | | прочитана: 1916 | веќе видена

Меѓународни релевантни институции оценуваат дека Република Северна Македонија најдобро ќе се справи со економските последици од здравствената криза. Мерките ...
сите 2 | | | прочитана: 1341 | веќе видена

Полесно повредена е жена-сопатник. Вчера во 09.15 часот, на магистралниот пат Охрид-Кичево, помеѓу селата Песочан и Ново Село, случена е сообраќајна незгода во ...
сите 2 | | | прочитана: 1251 | веќе видена

Градоначалникот на општина Кичево Фатмир Дехари упати честитка до сите граѓани од исламска вероисповед по повоd големиот муслимански верски празник Рамазан ...
сите 2 | | | прочитана: 504 | веќе видена

Државниот санитарен и здравствен инспекторат во моментот изготвува решенија за самоизолација на 58 лица, контакти наседумте припадници од ЕБР позитивни на ...
| | прочитана: 491 | веќе видена

Интернационалната полициска асоцијација (ИПА) регион Охрид изминатиов период доби донацијата од членовите на Охридското социјално друштво „Св. Наум Охридски“ ...
сите 2 | | | прочитана: 410 | веќе видена

До високопреподбниот архимандрит Партениј и понатаму пристигнуваат честитки за неговиот избор за викарен епископ на Дебарско-кичевската епархија, со желби за ...
сите 34 | | | прочитана: 388 | веќе видена

Откако во Македонија на 18 март беше прогласена вонредна состојба поради коронавирусот, и таа сѐ уште трае, бројот на патници во железничкиот сообраќај е ...
сите 3 | | | прочитана: 245 | веќе видена

Градежните работи за санација на свлечиштето Цуцка на излезот од Велес на регионалниот пат кон Градско целосно ќе завршат во август, што е два месеца порано од ...
сите 3 | | | прочитана: 191 | веќе видена

Денес припадниците на 4. пешадиски баталјон, во касарната „Чеде Филипоски-Даме“ во Кичево, го одбележа Денот на единицата 21 мај. Одбележувањето се реализираше ...
сите 3 | | | веќе видена

Предадени и опколени, во нерамна борба со аксер и полиција, на 22 мај 1903 година, во битолското село Могила загинале војводите Дедо Андреја и Парашкев ...
| | веќе видена

next